• Home
  • About
  • Get in Touch
  • Costume History & Fashion Legends [Essays in English]
  • Žurnāls (modes vēsturnieka piezīmes, jaunumi, dažādas tēmas un stāsti. Arhīvs)
  • Kostīmu vēstures leģendas (senāki laiki)

Mītiskās čūsku dievietes korsete Senajā Krētā

7/2/2017

0 Comments

 
Mīniešu čūsku dieviete, ap 1600 p.m. ē.
Mīniešu čūsku dieviete, ap 1600 p.m. ē. Kolekcija: Valtersa mākslas muzejs, Baltimora Attēls: Wikimedia Commons
Click Here & Read This Story in English Language

Senās Krētas čūsku dieviešu statuetēs attēlotais tērps, kas uzkrītoši piesātināts ar erotiskām norādēm, daudzu laikmetu pētniekiem licis izdibināt vai vismaz censties izprast tajā iekodētos simbolus. Modes vēsturē Krētas sieviešu tērps ir iegājis pateicoties neparastajam un pat unikālajam risinājumam, kas senajos laikos uzreiz piesaistīja uzmanību... Tas bija tik ļoti atšķirīgs no visa pārējā kas redzēts! 
Daudzās rituālu ainās sievietes ir tikušas attēlotas kā priesterienes un tik svarīga vieta, kāda viņām tika ierādīta - šis īpašais stāvoklis sabiedrībā, protams, ietekmēja arī estētiskā ideāla veidošanos. Tas arī ļauj izskaidrot Krētas sieviešu tērpa raksturīgākās īpatnības, kas nav eksistējušas agrāk.
Tērpa ņieburs un zvanveida svārki bija raksturīgākie Krētas sieviešu tērpa elementi. To papildināja aksesuāri, kas izvietojuma un izmantojuma īpatnībās variējās minimāli visā šīs kultūras pastāvēšanas laikā. Tieši hipotēze par modes vēsturē, iespējams, pirmajām korsetēm ir viena no intriģējošākajām šī senā stāsta sastāvdaļām.
Arheoloģiskie priekšmeti no Knosas pils izrakumiem
Arheoloģiskie priekšmeti no Knosas pils izrakumiem. Avots: Evans, A.J. (1921-35). The Palace of Minos - Volumes 1-4. Attēls: Wikimedia Commons


Mītiskā čūsku dieviete 


1903.gadā sers Arturs Evanss, kurš veica izrakumus Krētas salā, vēsturiskajā Knosas pils atrašanās vietā, atklāja fajansa figūriņu fragmentus, kuri vēlāk palīdzēja rekonstruēt ainu par sievietēm, kuras rokās tur čūskas. Divas no šīm figūriņām tika rūpīgi restaurētas un Evanss tās nodēvēja par "Dievieti Māti" un "Priesterieni". Šīs figūriņas kļuva par Mīnoja civilizācijas ikoniskākajiem tēliem, kuru patieso nozīmi un kultūrvēsturisko vērtību sāka tālāk pētīt arheologi, mākslas vēsturnieki un feminisma pētnieki, cenšoties noskaidrot šo atveidu lomu Senajā Krētā.  
Izkliedētās rakstīto avotu liecības lika pētniekiem paļauties uz senās civilizācijas vizuālā materiāla paliekām ar nolūku izprast reliģisko uzskatu būtību mīniešu sabiedrībā. Čūsku dievietes acīmredzot ir tikušas pielūgtas Krētā jau laika posmā ap 3000 - 1100 g. p.m. ē. Agrīnās dievietes pielūgšanas un reliģiskā kulta interpretācijas, kuras rosināja Evanss, centrējās uz mājsaimniecības darbu aizbildniecību, kas tika arī praktizēts reliģiskajos rituālos. Turpmākie pētījumi atklāja jaunas svētvietas un jaunas dieviešu figūriņas, kuras tika uzietas nelielās apdzīvotās vietās un arī noteiktās vietās valdnieku pilīs, norādot, ka mīniešu dieviešu loma bija krietni plašāka. No mājsaimniecības darbu aizbildnes čūsku dieviete pārtapa par oficiālu socializēšanas un kulta izdarību dalībnieci. 
Joprojām nav noskaidrots tas vai mīniešu dieviete reprezentē kādu noteiktu dievību dažādos aspektos vai arī - tās bijušas daudzas dievības ar atšķirīgām funkcijām.
Daudzās māla dieviešu figūriņas, kā arī māla rituālie piederumi, kas uzieti svētnīcās (alās) ārpus Knosas pils, rosina domāt, ka mīniešu dieviešu figūriņas primāri tika saistītas ar čūskām un putniem. 
Visas čūsku dievietes ir redzamas tērpos ar dziļiem dekoltē, kailām krūtīm un zvanveida svārkiem, sniedzot būtisku informāciju tērpa pētniekiem, kā arī rosinot asociācijas ar auglības kulta rituāliem. Turklāt asociatīvā saikne ar čūsku ir saistīta ar htoniskiem jeb pazemes aspektiem.


​Pirmās korsetes cilvēces vēsturē 



Krētas salas apdzīvotāji Bronzas laikmetā (5000 - 1500. g.p.m.ē.) izcēlās ar matriarhāta sabiedrību. Tikmēr kamēr vīrieši, kuri pārsvarā bija nodarbināti jūras tirdzniecībā, atradās ilgstoša prombūtnē, sievietes palika mājās un uzturēja saimniecību, kā arī ieņēma svarīgu lomu sakrālajā un valsts pārvaldes sistēmā. Tas, ka šīs sievietes valkāja kārtainus zvanveida svārkus un arī volānu svārkus no vilnas auduma, nevienu vairs šķiet nepārsteidz. Visu laikmetu lielākā mīkla tomēr slēpjas konstruktīvi sarežģītajā tērpu darināšanā.

Tā kā lietiski pierādījumi nav saglabājušies, tad vienīgais izziņas avots ir mākslas priekšmeti, kā arī arheologu izvirzītās hipotēzes. 
Čūsku dievietes figūriņa, kuru 1903.gadā Knosas pils drupās uzgāja britu arheologs sers Arturs Evanss, ir tikusi datēta ar 1600.g.p.m.ē. Leģendārā valdnieka Mīnoja un tikpat leģendārā Mīnotaura mājvietā Evanss ir, iespējams, atklājis pirmās korsetes. Čūsku dievietes volānu svārki, kuri atgādina krinolīnu ar abpusēju priekšautu, kā arī "lapsenes vidukli" veidojošo plato un ribaino jostu, kas acīmredzami parādās dievietes tērpā, joprojām ir pamats uzskatīt par pirmo korseti kāda jebkad valkāta senajos laikos. Pēc atsevišķiem materiāla izpētes posmiem Evanss izdarīja secinājumu, ka šādas korsetes varēja tapt no metāla. 
​
Sera Artura Evansa atklājumi Knosas pilī ļāva arī konstatēt, ka platajai metāla korsetes veida jostai bija rituāla nozīme un tā asociējās ar auglību - sievišķā spēka izpausmi matriarhāta sabiedrībā.


Esejas tapšanā izmantotie informācijas resursi: 

1. www.brooklynmuseum.org/eascfa/dinner_party/place_settings/snake_goddess​
2. en.wikipedia.org/wiki/Minoan_snake_goddess_figurines
3.arthistoryresources.net/snakegoddess/crete.html
4.https://www.maxpixel.net/Old-Snake-Goddess-Historically-Minoan-Museum-Crete-2391755 
Picture

Līdzīgi stāsti šajā sadaļā: 

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Citi stāsti šajā sadaļā...

    Archives

    November 2018
    July 2018
    April 2018
    November 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017

    Categories

    All
    16.gadsimta Bruņas
    16.gadsimta Mode
    16.gadsimta Modes Aksesuāri
    18.gadsimta Mode
    Aizplīvurotā Dejotāja
    Ambra
    Apmetnis
    Bārda
    Bārdu Mode Senajos Laikos
    Benzosveķi
    čūsku Dieviete
    Etrusku Bulla
    Etrusku Juveliermāksla
    Etrusku Talismani
    Flammeum
    Franču Stīpu Svārki
    Frizūru Aksesuāri
    Frizūru Rotājumi
    Gurnu Rullis
    Heinrihs Šlīmanis
    Helēnas Diadēma
    Hennin
    Kavalieru ūsas
    Koka Tupeles
    Kostīmu Vēsture
    Krētas Sieviešu Korsetes
    Kurpju Smailie Purngali
    Landsknehtu Mode
    Leģendārās Rotas
    Matadatas
    Mīnieši
    Modes Vēsture
    Muskuss
    Nostradamuss
    Parfīma Konuss
    Pelēkā Ambra
    Pelerīne
    Pirmās Korsetes
    Plīvurs
    Priāma Dārgumi
    Rožu Tablete
    Senā Ēģipte
    Sena Leģenda
    Senās Civilizācijas
    Senās Ēģiptes Mode
    Senās Korsetes
    Senās Krētas Mode
    Senās Rotas
    Senā Troja
    Skaistās Helēnas Dārgumi
    šķēlumu Mode
    Smaržābols
    Spāņu Stīpu Svārki
    Stīpu Svārki
    Tērpu Vēsture
    Vaigu Bārdas
    Viduslaiku Apavi
    Viduslaiku Apmetnis
    Viduslaiku Modes Ekstravagance
    Viltus Bārda
    Virskurpes

Picture
Copyright © Edīte Parute and Fashionologia Historiana, 2021
  • Home
  • About
  • Get in Touch
  • Costume History & Fashion Legends [Essays in English]
  • Žurnāls (modes vēsturnieka piezīmes, jaunumi, dažādas tēmas un stāsti. Arhīvs)
  • Kostīmu vēstures leģendas (senāki laiki)